Recenzí Kryt Folimanka. (Muzeum) v Praha (Praha).
Popis
Informace o obchodě Kryt Folimanka, Muzeum v Praha (Praha)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze Kryt Folimanka
Zajímavé místo a skvělý průvodce. Doporučuji navštívít!
Podzemní kryt Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné. V roce 1994 byl převeden pod hl. m. Prahu (respektive MČ Prahu 2), která ho v roce 2014 zpřístupnila veřejnosti.
Původní stavební plány jsou již z roku 1952. Kryt byl dle dokumentace dokončen v roce 1962 a náklady na jeho stavbu činily v té době 5 912 240 Kčs.
Jedná se o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2 MPa). Ke stavbě krytu byla využita štola z druhé světové války, která sloužila jako úkryt civilního obyvatelstva v případě náletů na Prahu. O typu štoly ani její velikosti se nedochovali žádné informace. Kryt je umístěn zhruba 20 metrů pod zemí. Nejníže položené místo je cca 25 metrů pod zemí a jedná se o nouzový výlez do kopule u dámských toalet.
Konstrukce krytu je tvořena betonovými bloky. Jednalo se o suchý kryt až zhruba do roku 1965. Toho roku byl položen základní kámen Nuselského mostu (dříve most Klementa Gottwalda) a začala asanace Nuselského údolí. Během příprav na samotnou stavbu mostu byla odstřelena část stráně na vinohradské straně údolí. Exploze sice funkčně kryt neponičila, ale od té doby je vlhký.
V krytu je několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a energetické centrum. V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elektřinu a vzduchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.
Rozloha bunkru je 1 332 m2 (je jednopatrový) a je tak největší podzemní stavbou na území Prahy 2. Kapacita krytu je 1 300 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.
1 | Veřejnosti přístupný kryt civilní ochrany pochází přibližně z 50. až 60. let minulého století. Budován byl v režimu Přísně tajné.
2 | Přístupný je zdarma jednou měsíčně.
3 | Není třeba nic rezervovat, stačí přijít. U vstupu si doporučuji vzít užitečnou mapu a hezkou brožuru. Jsou zdarma.
4 | V krytu je možné vidět ošetřovnu, chodby, spojovatelnu a další místnosti. Na chodbách jsou panely se zajímavými informacemi a příběhy lidí z 2. světové války.
5 | Kryt Folimanka je dobré místo ke zhruba hodinové návštěvě za deštivého dne.
Tento prostorný bunkr vás okouzlí svým příjemným chladem, který je v létě velmi vítaným útočištěm před horkem.
Při návštěvě Krytu Folimanka si rozhodně vezměte sebou mapku. Rozprostírá se zde totiž mnoho chodeb a místností a rychle se můžete ztratit. Každý koutek tohoto místa má svůj vlastní příběh a atmosféru, kterou si zamilujete.
Co se týče otevíracích dob, mějte na paměti, že Kryt Folimance je přístupný veřejnosti jednou měsíčně. Proto vám vřele doporučuji sledovat stránky, které vás budou informovat o aktuálních termínech. Tak budete moci plánovat svou návštěvu bez zbytečného zklamání.
Celkově lze říci, že Kryt Folimanka je jedinečným místem, které stojí za to navštívit. Prozkoumávání jeho zákoutí je dobrodružstvím plných zajímavých zážitků.
Myslím si že by sem měli chodit lidi se zájmem, jinak se to užít moc nedá. Za mě příjemná zkušenost a něco novýho ❤️
Návštěva vyšla na další tropický den, takze bonus ochlazení:). Prima procházka, vezměte si u vstupu doprovodnou brožuru a mapku.
Skvělé místo k návštěvě a focení.
Spoustu informací. Místo které by měl navštívit každý.
Zajděte se podívat jak by to vypadalo když by někde někomu ruplo v kokosu. Vhodné i pro technické nadšence či exkurze pro školy.
.. jednou za čas, v pátek, je možno si "čuchnout" atmosféry, kdy byly takové objekty třeba.. snad navždy naposledy ..
Lístky nejsou třeba- vstup je zdarma 🙂
Prohlídka rozhodně stojí za to. K dispozici je plánek a v krytu jsou rozmístěny stručné informační cedulky a tu a tam i průvodce.
Kontakt
Fotky
Bastion u božích muk
Od vlastníka
Street view a 360
Videa
Větrací šachta bunkru folimanka minion
Vše