Recenzí Svatý Kosma a Damián. (Kostel) v Praha (Praha).
Svatý Kosma a Damián
Vyšehradská 320, 128 00 Nové Město, Česko
Popis
Informace o obchodě Svatý Kosma a Damián, Kostel v Praha (Praha)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze Svatý Kosma a Damián
G. O. (.
Předání tohoto kostelu Řeckokatolické církvi nám připomíná vazby vzniklé za I. republiky a tehdá živou myšlenku slovanské a širší vzájemnosti ( vč. Rumunska, Jugoslávie a Podkarpatské Rusi ). Ale vypukla válka ...
V. P.
Takový nenápadný střípek těsně vedle obří hmoty chrámu Panny Marie, přesto si zaslouží pozornost. Malý románský kostelík bývalé pražské osady Podskalí je poprvé zmiňován už v roce 1178, kdy je uváděn jako farní. Podle kroniky jej měl s oblibou navštěvovat kníže Václav a podle jiné pověsti zde měli sloužit mši také svatý Vojtěch a svatý Prokop Sázavský - možná i kvůli tomu si později Karel IV. toto místo vybral k založení kláštera slovanských benediktinů. Pak už stavba bohužel ztrácela na významu a proměnila se jen v klášterní kapli, za husitských nepokojů silně poničenou a později zanedbávanou. Postupem času byl objekt odsvěcen a využíván jako lis na vinné hrozny. Současná raně barokní podoba kostela pochází z přestavby v letech 1657 - 1659 a dnes slouží jako řeckokatolický chrám.
Such an inconspicuous shard just beside the giant mass of the Church of Our Lady, yet deserves your attention. The small Romanesque church of the former Prague settlement Podskalí was first mentioned in 1178 as a parish one. According to the chronicle, Prince Wenceslas liked to go there, according to another legend, also famous saints, St. Adalbert and St. Procopius of Sazava used to serve mass here - perhaps because of this later Charles IV. chose this place to establish a monastery of Slavic Benedictines. Later the building unfortunately lost its significance and was transformed into a monastery chapel, severely damaged during the Hussite wars and later neglected. Over time, the building was deconsecrated and used as a wine press. The present early Baroque appearance of the church comes from the reconstruction in the years 1657 - 1659 and today serves as a Greek Catholic church.
E. J.
Krásný řeckokatolický kostelík můžete navštívit při některé ze mší pořádaných v češtině, ukrajinštině, běloruštině či staroslivěnštině.
М. С.
(Přeloženo) Kostel sv. Kosmy a Damiana je součástí komplexu kláštera Emmaus. Ale když to byla nezávislá náboženská společnost, vykonávala roli farního kostela v obci Podskali. Ano, a církev svatých Cosmas a samotný Damian byl postaven o několik století dříve, než byl založen samotný klášter Emmaus. Méně rétoriky a více historických faktů.
Chrám sv. Kosmy a Damiana byl postaven na přelomu 12. a 13. století na místě dřívější křesťanské baziliky. Podle legendy, ve stěnách bývalého kostela na mši Podskalskogo dvě uctívané českých svatých biskup Vojtěch, lépe známý jako Vojtěcha a sv Prokopa.
Od prvních let své existence sloužil nový kostel jako farní rada. Největší rozkvět chrámu spadá do 14. století. V roce 1347 pak český král Karel IV. Pozval mnichy benediktinského řádu z Chorvatska k uctívání v Praze ve staroslověnském jazyce. Až do vybudování velkého benediktinského kláštera v sousedství byl kostel sv. Kosmy a Damiana jedním z mála katedrál ve střední Evropě, kde se uctívání konalo v souladu s kánony řeckokatolického obřadu.
Kostel byl původně postaven v románském slohu a po přestavbě v letech 1657-1659 získal moderní barokní vzhled. Dnes je chrám jednolodní obdélníková konstrukce s malými uzavřenými sbory. Samotná budova je pokryta valbovou střechou. Na stěnách chrámu neuvidíte hojné ozdobné ornamenty. Uvnitř chrámu jsou dva oltáře. Hlavní oltář je vysvěcen na počest svatých bratrů Kosmy a Damiána, oltář v kapli je ve jménu sv. Václava. V posledních letech byla v církvi obnovena liturgie podle řeckého katolického obřadu.
V roce 1990 se starý klášter v Emauzu vrátil benediktinským mnichům. Společně s ním do vlastnictví řádu vstoupila i církev svatých Cosmas a Damian ve Slovanu.
(Původní)
В состав Эммаусского монастырского комплекса входит церковь святых Косьмы и Дамиана. А ведь, когда это была самостоятельное религиозное объединение, выполняющее роль приходского костела в поселке Подскали. Да, и сама церковь святых Косьмы и Дамиана была построена на пару веков раньше, чем учрежден сам Эммаусский монастырь. Однако, меньше риторики и больше исторических фактов.
Костёл святых Косьмы и Дамиана был построен на рубеже 12-13 веков на месте более ранней христианской базилики. Согласно легенде, в стенах прежнего Подскальского костёла служили мессу два почитаемых чешских святых: епископ Адальберт Пражский, более известный как святой Войтех, и святой Прокоп.
С первых лет своего существования новая церковь выполняла роль приходского собора. Наивысший расцвет храма приходится на 14 век. Именно тогда, в 1347 году, чешский король Карл IV пригласил в Прагу монахов Бенедиктинского ордена из Хорватии для богослужения на старославянском языке. До завершения строительства по соседству большого бенедиктинского монастыря костел святых Косьмы и Дамиана был одним из немногих соборов в Центральной Европе, где богослужение велось в соответствии с канонами греко-католического обряда.
Первоначально костел был построен в романском стиле, а современный барочный вид он получил после перестройки в 1657-1659 годах. Сегодня храм представляет собой однонефную прямоугольную постройку с небольшими закрытыми хорами. Объём самого здания перекрыт четырёхскатной шатровой крышей. На стенах храма вы не увидите обильных декоративных украшений. Внутри храма находятся два алтаря. Главный алтарь освящен в честь святых братьев Косьмы и Дамиана, алтарь в приделе - во имя святого Вацлава. В последние годы в храме возобновилась литургия на чешском языке по греко-католическому обряду.
В 1990 году старый монастырь в Эммаусе был возвращен бенедиктинским монахам. Вместе с ним в собственность ордена перешёл и костёл святых Косьмы и Дамиана на Слованах.
M. D.