Recenzí JAVOR 50. (Muzeum) v Ústí nad Labem (Ústecký).
Popis
Informace o obchodě JAVOR 50, Muzeum v Ústí nad Labem (Ústecký)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze JAVOR 50
P. Ž. (. s. Č.
Hlavní brána do areálu je u autobusové zastávky Hrobčice, Červený Újezd, rozc. Bývá sice otevřená, ale pravděpodobně má zde provozovnu několik firem, které mají vjezd regulovaný. Proto je k objektu Javor 50 lepší zajet odbočkou o 400 metrů dál směrem k obci Mukov. Zde je odbočka na polní cestu, které vede až k bunkru a budovám v areálu se vyhnete. Odbočka je opatřena závorou, která byla v době mé návštěvy otevřená. Motorkou lze závora objet a na cestovním enduru přijet až k bunkru. Vstup do depotu je zasypaný jen částečně, lze jím bez problémů normálně projít.
Skladovací objekt jaderné munice Javor 50 je jedním ze tří zvláštních objektů, které sloužily k uložení jaderných bojových hlavic sovětské výroby. Javor 50 se nachází asi 8 km jihovýchodně od Bíliny v katastru obce Měrunice.
Projekt Javor byl společný armádní projekt Československa a Sovětského svazu, jehož předmětem bylo vybudování objektů sloužících k uložení jaderných bojových hlavic sovětské výroby na území Československa, které by byly v případě válečného konfliktu mezi Východem a Západem k dispozici pro použití československými raketovými vojsky.
15. prosince 1965 podepsala československá a sovětská strana přísně tajnou Dohodu o opatřeních ke zvýšení bojové pohotovosti raketových vojsk. V článku I. této dohody obě strany jasně prohlašují, že se rozhodly umístit jadernou munici na území Československé socialistické republiky a za tím účelem vybuduje československá strana na základě sovětských projektů tři speciální objekty, do kterých pak sovětská strana uloží jadernou munici.
Na základě této dohody byly pak na území ČSSR v letech 1966 až 1969 vybudovány tři zvláštní objekty – Javor 50 asi 8 km jihovýchodně od Bíliny, Javor 51 asi 2,5 km severně od Borovna a Míšova ve VVP Jince, Javor 52 asi 4 km severně od Bělé pod Bezdězem ve VVP Ralsko. Sklady pro jadernou munici byly železobetonové, zapuštěné v zemi a na zničení takového objektu nepřítelem by byla nutná jaderná nálož o síle 3 megatuny. Objekty měly kompletní zázemí: budovy štábu, bytovky, tělocvičnu, garáže apod. Československo po celou dobu existence těchto tajných skladů zajišťovalo bezplatně dodávku elektřiny, vody a paliva.
Existence těchto objektů byla předmětem přísného utajení. Za tím účelem byla vypracována krycí legenda – objekty byly podle oficiální verze spojařské. Celkový počet sovětských vojáků byl stanoven na 660, kromě toho zde byli také občanští pracovníci a rodinní příslušníci. U každého objektu byla také zabezpečovací jednotka ČSLA s 9 vojáky, ostatní osazenstvo bylo výhradně sovětské. V případě válečného konfliktu se Západem by sovětská strana vydávala jadernou munici československým raketovým vojskům.
J. P.
Super místo, místní hlídač byl dobrý...
L. V.
Já tam strávil noc a mě se tam moc líbilo. Je to tam hustý
J. M.
Obtížně přístupné místo. Ovšem když si někdo dá tu práci se tam dostat dýchne na něj trocha nostalgie. Pár ruských nápisů tomu jen dodá.
F. S.
Zajímavá podívaná když někdo najde vyrezany vstup do podzemní části.
R. J.
Zajímavé místo.Stojí za to podívat se sem.
M. T.
Top místo.
A.
Super
J. J.
L. S.
O. N.
A. P.
z. „. t.
J. J.
В. Т.