Recenzí Kostel Svatého Kříže. (Kostel) v Praha (Praha).
Kostel Svatého Kříže
Na Příkopě 856/16, 110 00 Nové Město, Česko
Popis
Informace o obchodě Kostel Svatého Kříže, Kostel v Praha (Praha)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze Kostel Svatého Kříže
J. R.
Kostel je unikátní tím, že je v Praze jediným postaveným v empírovém slohu. Druhou zajímavostí je shoda jeho zasvěcení ( sv. Kříž ) se jménem původního majitele pozemku. V roce 1378 totiž parcela patřila pivovarníku a sladovníku p. Křížovi.
J. V.
Jeden z celodenně otevřených pražských kostelů. Výzdobou zrovna neuchvátí, ale pokud hledáte klidné místo v centru města, je Kříž to pravé místo.
T. L.
Velmi skromný
J.
Velmi dobrý kněz
M. M.
Katolický kostel v centru města. Klidný prostor uprostřed rušných ulic. Dobře dostupný.
P. B.
Zajímavě vedené bohoslužby... + skvělý čas bohoslužby ( první odpolední) v Praze 1.
Kostel vyzdvihuje význam Turyňského plátna
J. T.
Pěkné a klidné prostředí. V létě je zde při velkém dusnu obzvláště příjemně.
V. K.
Klidné místo v samém srdci Prahy. Ideální místo ke kontemplaci uprostřed hluku města.
M. M.
Krasne misto pro duchovni meditaci. Maji tam fotku Turinskeho platna v jeho puvodni velikosti
J. M.
Oáza klidu, míru a usebrání v rušném prostředí. Milé setkání s Panem Bohem.
M. V.
Skromnější klasicistní kostel v samém centru Prahy
S. S.
Hezký interiér, velice skromný, určitě by potřeboval rekonstrukci, aby potom vynikl ještě více.
I. B.
Střídmý interiér, hezká mše sv.,chtěl by opravit.
J. O.
Místo pro zklidnění a modlitbu v ruchu velkoměsta.
A. Č.
Krásný kostel, pořádají se zde výborné koncerty.
L. L.
Dobře přístupný kostel v centru Prahy.
K. B.
Katolické mše svaté, hra na varhany
V. B.
Krásné prostředí, milí duchovní.
F. S.
Mše se zbožným knězem
P. D.
Moc krásný kostel
D. M.
Je zde kopie Turínského plátna
P. Š.
Mír, Bůh, klid, láska.
V. K.
Nenápadný v centru.
S. S.
Pěkné místo
M. S.
Oáza klidu...
L. K.
Krásný kostel
A. P.
Klidne, laskave zpocinuti u Pána.
М. С.
(Přeloženo) Kostel sv. Kříže, který se nachází na rohu ulic Panská a Przykop, je postaven v empírovém stylu. Fasáda budovy je ozvláštněna dvěma sloupy a pilastry s iónskými hlavicemi. Chrám byl postaven v letech 1816-1824 řádem piaristů při Katolickém chlapeckém gymnáziu.
Kostel sv. Kříže je jednolodní stavba s klenutou apsidou a malou věžičkou v jihovýchodní části. Architektem projektu chrámu a tělocvičny byl český architekt Jiří Fischer. Stavba kostela byla provedena na místě dvou obytných budov, které v roce 1758 vyhořely.
Po zákazu církevní pedagogické činnosti v roce 1868 v uzavřeném kostele sídlilo Státní akademické gymnázium. V roce 1938 byl po dohodě pražského arcibiskupství s vedením města převeden kostel sv. Kříže do správy salesiánů.
Za komunistického režimu byl chrám v roce 1950 opět uzavřen. Po Pražském jaru 1968 však byl opět převeden do vlastnictví církve. Velkou zásluhu na obnově chrámu měli kardinál Štefan Trochta a salesiánský mnich Josef Kubín. Nutno podotknout, že v těchto letech se činnost chrámu neomezovala pouze na bohoslužby – konaly se zde i přednášky z církevních dějin.
V roce 1973 byli mniši opět nuceni opustit chrám. Teprve po pádu socialistického systému v zemi, v roce 1990, byl kostel vrácen duchovním salesiánské kongregace Dona Boska.
Uvnitř kostela je fotografie tzv. Turínského plátna v životní velikosti.
Bohoslužby se také konají v italštině.
(Původní)
Костёл Святого Креста, расположенный на углу улиц Панской и Пршикоп, выполнен в стиле ампир. Фасад здания выделяется двумя колоннами и пилястрами с ионическими капителями. Храм был построен в 1816-1824 годах орденом пиаристов при католической гимназии для мальчиков.
Костел Святого креста представляет собой однонефное сооружение со сводчатой апсидой и небольшой башенкой в юго-восточной части. Архитектором проекта храма и гимназии был чешский зодчий Иржи Фишер. Строительство церкви велось на месте двух сгоревших ещё в 1758 жилых домов.
После запрета в 1868 году церковной педагогической деятельности в закрывшемся костеле разместилась государственная Академическая гимназия. В 1938 году по соглашению между Пражским архиепископством и городскими властями костел Святого креста был передан в управление салезианцам.
Во годы правления коммунистического режима храм был вновь закрыт в 1950 году. Однако, после Пражской весны 1968 года его снова передали в собственность церкви. Большой вклад в восстановление храма внёс кардинал Стефан Трохта и монах-салезианец Иосиф Кубин. Следует отметить, что в эти годы деятельность храма не ограничивалась только богослужениями, - здесь проводились также лекции по церковной истории.
В 1973 году монахи снова вынуждены были покинуть храм. Лишь после падения социалистического строя в стране, в 1990 году, костел вернули церковнослужителям Конгрегации салезианцев Дона Боско.
Внутри церкви находится фотоснимок так называемой Туринской плащаницы в натуральную величину.
Службы в храме ведутся и на итальянском языке.
P. F. A.
(Přeloženo) Svatý Kříž. Malý empírový kostel v srdci Prahy, jehož fasáda je tvořena dvěma sloupy a několika pilíři s iónskými hlavicemi. Byl postaven v letech 1817 až 1824 řádem piaristů a byl svěřen do duchovní péče salesiánů Dona Boska. Každou neděli se v 11:30 slaví mše v italském jazyce.
(Původní)
Santa Croce. Piccola chiesa nel cuore di Praga in stile impero, la cui facciata è composta da due colonne e alcuni pilastri con capitelli ionici. Edificata tra il 1817 e il 1824 dall'ordine degli Scolopi fu affidata alla cura spirituale dei Salesiani di Don Bosco. Alle 11.30 di ogni domenica si celebra la messa in lingua italians.
v. m.
(Přeloženo) Klidný přístav v centru města, zpověď možná každý den
(Původní)
Porto tranquillo nel centro della cita,confessione possibile tutti i giorni
V. P.
At the place where the Church of Holy Cross was later built, the house stood already in 1379. The neighboring house was also bought in 1547 by other burgher. In the Prussian War of 1757 both houses were damaged and the burned place was bought by the order of Piarists in 1758. In 1734 they asked the Empress Maria Theresa to settle in Prague. They received permission only in 1752 and immediately began teaching in Celetná Street. The school was soon so crowded that the house in Celetná was not enough. Therefore, the order bought in 1758 two burnt houses in the street named Na Příkopě. The construction of the gymnasium and the church was commenced in 1811 according to Jiří Fisher's plans. In 1869, the Education Act terminated the activities of Piarists and the school was handed over to the state. In 1912, the last Piarists sold the buildings and the church. There were proposals to demolish the church, but the Monuments Board and the Club for Old Prague managed to save the church. Then the closed church was handed over to the Salesians and re-consecrated on May 16, 1937. In April 1950 the Salesians were interned in the Osek Monastery in northern Bohemia. The Communist regime expels them from this church. Thirty-two years later they left the church altogether and only return to the church after the Velvet Revolution in 1990.
Regular worship services take place here from Monday to Friday at 10.00 and 15.30, on Saturdays from 10.00 (except during the summer holidays) and on Sundays from 10.30, 11.30 (Italian) and 19.00. The church is open for tours from Monday to Friday from 9.00 to 18.00, on Saturdays from 9.00 to 12.00 (except during summer holidays), on Sundays even in the evening: 9.00-12.00 and 18.00-20.00.
Na místě, kde byl později vystavěn kostel Sv. Kříže, stál již roku 1379 dům Kříže řečeného z Jíčína, který měl v těchto místech sladovnu. Sousední dům, zvaný U Kbelských, byl koupen roku 1547 Václavem Kbelským. V pruské válce 1757 byly oba domy poškozeny a spáleniště koupil roku 1758 řád Piaristů. Ti v roce 1734 požádali císařovnu Marii Terezii, aby se mohli usadit v Praze. Povolení dostali až roku 1752 a hned téhož roku začali vyučovat v Celetné ulici. Škola byla brzy tak přeplněna, že dům v Celetné nestačil. Proto řád koupil v roce 1758 dvě spáleniště domů Na Příkopě. Stavba gymnasia a kostela byla podle plánů Jiřího Fishera zahájena k roku 1811. V dubnu 1824 byla stavba kolaudována a 9. 5. 1824 byl kostel vysvěcen. K roku 1869 Školský zákon ukončil činnost piaristů a škola byla předána do rukou státu. V roce 1912 prodávají poslední piaristé budovy a kostel. Existují návrhy kostel zbourat, ale Památkovému úřadu a Klubu za starou Prahu se podařilo kostel zachránit. Poté byl zavřený kostel předán do správy salesiánů a znovu posvěcen 16.5.1937. V dubnu 1950 jsou salesiáni internováni v klášteře Osek v severních Čechách. Komunistický režim je z tohoto kostela vyhání. O dvaatřicet let později kostel opustili úplně a vrací se sem až po sametové revoluci v roce 1990 přebírají duchovní správu kostela.
Pravidelné bohoslužby tu probíhají od pondělí do pátku v 10.00 a 15.30, v sobotu od 10.00 (mimo letních prázdnin) a v neděli od 10.30, 11.30 (italsky) a 19.00. K prohlídce je kostel otevřen od pondělí do pátku 9.00-18.00, v sobotu 9.00-12.00 (mimo letních prázdnin), v neděli dokonce i večer: 9.00-12.00 a 18.00-20.00.
(Přeloženo)
Na místě, kde byl později postaven kostel sv. Kříže, stál dům již v roce 1379. Sousední dům koupil v roce 1547 i další měšťan. V pruské válce roku 1757 byly oba domy poškozeny a vypálené místo koupil řád piaristů v roce 1758. V roce 1734 požádali císařovnu Marii Terezii, aby se usadili v Praze. Povolení dostali až v roce 1752 a okamžitě začali učit na Celetné ulici. Škola byla brzy tak přeplněná, že dům v Celetné nestačil. Proto objednávka koupila v roce 1758 dva spálené domy na ulici Na Příkopě. Stavba tělocvičny a kostela byla zahájena v roce 1811 podle plánů Jiřího Fishera. V roce 1869 školský zákon ukončil činnost piaristů a škola byla předána státu. V roce 1912 poslední piaristé prodali budovy a kostel. Existovaly návrhy na demolici kostela, ale památkový úřad a Klub pro starou Prahu dokázaly kostel zachránit. Poté byl uzavřený kostel předán salesiánům a znovu vysvěcen 16. května 1937. V dubnu 1950 byli salesiáni internováni v Osekském klášteře v severních Čechách. Komunistický režim je vyloučí z této církve. O třicet dva let později opustili kostel úplně a do kostela se vrátili až po sametové revoluci v roce 1990.
Pravidelné bohoslužby se zde konají od pondělí do pátku v 10:00 a 15:30, v sobotu od 10:00 (s výjimkou letních prázdnin) a v neděli od 10:30, 11:30 (italština) a 19:00. Kostel je otevřen pro prohlídky od pondělí do pátku od 9,00 do 18,00, v sobotu od 9,00 do 12,00 (s výjimkou letních prázdnin), v neděli i ve večerních hodinách: 9,00–12,00 a 18,00–20,00.
Na místě, kde byl nedávný vystavěn kostel Sv. Kříže, stálý rok 1379 dům Kříže řečený z Jíčína, který měl v těchto místech sladovnu. Sousední dům, zvaný U Kbelských, byl koupen roku 1547 Václavem Kbelským. V pruské válce 1757 byly oba domy poškozeny a spáleniště koupil roku 1758 řád Piaristů. Ti v roce 1734 ohroali císařovnu Marii Terezii, aby se usadili v Praze. Povolení čeká na rok 1752 a hned téhož roku začíná vyučovat v Celetné ulici. Škola byla brzy tak přeplněna, že dům v Celetné nestačil. Proto řád koupil v roce 1758 dvě ložniceeniště domů Na Příkopě. Stavba gymnasia a kostela byla podle plánu Jiřího Fishera zahájena k roku 1811. V dubnu 1824 byla stavba kolaudována a 9. 5. 1824 byl kostel vysvěcen. K roku 1869 Školský zákon ukončil činnost piaristů a škola předcházela do rukou státu. V roce 1912 prodávají poslední piaristé budovy a kostel. Existují návrhy kostel zbourat, ale památkovému úřadu a Klubu za starou Prahu se podařilo kostel zachránit. Váš byl zavřený kostel předán do správy salesiánů a znovu posvěcen 16.5.1937. V dubnu 1950 jsou prodejci internováni v klášteří Osek v severních Čechách. Komunistický režim je z tohoto kostela vyhání. O dvaatřicet nechal volný kostel opustit úplně a obrátit se na sametové revoluci v roce 1990 přebírají duchovní správu kostela.
Pravidelné bohoslužby od pondělí do pátku v 10.00 a 15.30, v sobotu od 10.00 (mimo letních prázdnin) a v neděli od 10.30, 11.30 (italsky) a 19.00. Prohlídka je kostel otevřen od pondělí do pátku 9.00-18.00, v sobotu 9.00-12.00 (mimo letních prázdnin), v neděli začíná i večer: 9.00-12.00 a 18.00-20.00.
S. D. C.
(Přeloženo) Velmi zásadní kostel. Mohl jsem se zúčastnit nedělní mše v italštině v 11:30. Starší kněz, který pronesl homilii v italštině plnou anekdot.
(Původní)
Chiesa molto essenziale. Ho potuto assistere alla Santa Messa domenicale in italiano alle ore 11.30. Un prete anziano che ha pronunciato l'omelia in italiano, ricca di aneddoti.
P. Z.
Silent place for meditation and prayer in the middle of the street chaos and rush. Not particularely beautiful but quiet and peaceful.
(Přeloženo)
Tiché místo pro meditaci a modlitby uprostřed pouličního chaosu a shonu. Není nijak zvlášť krásné, ale tiché a klidné.
G. M.
Convenient for mass goers: Catholic mass on working days at 15,30. Right at the city centre. Used to be a scolapian school, now a Salesian Parish with very pious clergy.
(Přeloženo)
Vhodné pro návštěvníky mše: Katolická mše v pracovní dny v 15:30. Přímo v centru města. Bývala to skolapská škola, nyní salesiánská farnost s velmi zbožnými duchovními.
I. C.
(Přeloženo) Vstupné je 100 korun, tak jsem se bál jít, dostal jsem to ráno posledního dne.
Bylo to hezké, protože vnitřek byl tak nádherný, že to nebyl odpad.
Západoevropská katedrála!
(Původní)
입장료100코루나여서 갈까말까하다 마지막날 아침에 갓는데
아깝지않을정도로 내부가 화려해서 좋았어요 ㅎㅎㅎ
서유럽 성당느낌!
S. L.
(Přeloženo) Kostel v centru Prahy. Každou neděli funguje i nábožensky v italštině.
(Původní)
Chiesa nel centro di Praga . Funziona religiosa anche in italiano tutte le domeniche.
M. V.
(Přeloženo) Pro ty, kteří chtějí ... v 11:30 každou neděli mši svatou v italštině
(Původní)
Per chi volesse ... alle 11:30 ogni domenica Santa Messa in italiano
P. B.
(Přeloženo) Hezký kostelík, velmi milý a bezprostřední farář, navíc maratonec!
(Původní)
Pekný kostolík, veľmi milý a bezprostredný farár, navyše maratónec!
Z. Z.
(Přeloženo) Velkolepý kostel, jednoduchá architektura, co by kamenem dohodil od Václavského náměstí
(Původní)
Église magnifique, architecture simple, a deux pas de la place Wenceslas
J. A. P.
(Přeloženo) Kostel není nijak zvlášť pěkný, ale mají mše v italštině a angličtině.
(Původní)
La iglesia no es especialmente bonita, pero tienen Misas en italiano y en inglés.
В. С.
(Přeloženo) Velmi krásný kostel! Doporučuji jít na jeden z jeho koncertů. Dech beroucí)
(Původní)
Ооочень красивый костел! Рекомендую пойти на один из его концертов. Захватывает дух)
P. V.
Nothing inside, just ordinary church without interior decoration
(Přeloženo)
Uvnitř nic, jen obyčejný kostel bez vnitřní výzdoby
M. O.
(Přeloženo) Možnost přiznání na zvon v určitých hodinách.
(Původní)
Mozliwosc spowiedzi "na dzwonek" w okreslonych godzinach.
P. K.
❤🙏❤
A. M. G.
(Přeloženo) Krásná architektura Mramor a impozantní vitráže.
(Původní)
Preciosa arquitectura. Mármol y vitrales impresionantes.
정.
(Přeloženo) Poznamenejte si čas mše
(Původní)
미사시간참고하세요^^
В. Г.
t. 1.
(Přeloženo) Krásná památka architektury
(Původní)
Прекрасный памятник архитектуры
M. G.
Nice
(Přeloženo)
Pěkný
S. L.
(Přeloženo) Mystické
(Původní)
Mistica
A.
Fantastic
(Přeloženo)
Fantastický
L. K.
Salesians' church
(Přeloženo)
Saleziánský kostel
D. S.
nice
(Přeloženo)
pěkný
D. C.
L. P.
P. Z.
L. S.
R. H.
J. S.