Recenzí Kostel Jana Křtitele Na Prádle. (Kostel) v Praha (Praha).
Kostel Jana Křtitele Na Prádle
Kostel Svaty Jana Křtitele Na Prádle, Říční 440, 118 00 Malá Strana
Popis
Informace o obchodě Kostel Jana Křtitele Na Prádle, Kostel v Praha (Praha)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze Kostel Jana Křtitele Na Prádle
Původní památka je ve slohu románsko-gotickém a dokončen byl snad jedním z bratrů Dientzenhoferových, kteří jsou známí stavitelé od ranného až pozdního baroka.
Nenápadné, dost opomíjené zákoutí Malé Strany, má zvláštní kouzlo. Ještě do nedávna bylo často zaplavované velkou vodou ve Vltavě, teď je tam stavěna při ohrožení ochrana.
Krásný kostelík, bohužel zavřený
Dnes už není jednoduché narazit v Praze na památky, které by stále odrážely krásu středověké architektury. Ve městě se po tisíc let střídají lidé, slohy, módní styly, velké peníze, takže po celou tu dobu se tu bourá, staví a přestavuje. O to cennější jsou stavby, které dodnes nesou pečeť románského či gotického stavitelského umu. Kostelík Jana Křtitele Na Prádle je skutečně nádherný a působivý (ač přestavovaný) ve své jednoduchosti. Ač stojí v nejlukrativnější části Prahy, podařilo se mu přežít - možná paradoxně i proto, že sloužil po odsvěcení dlouho jako prádelna, čistírna koberců, nebo jako skladiště. Bohatí měšťané o něj ztratili zájem. "Díky Bohu", chtělo by se dodat...
Mezi první prameny o existenci původního (pravděpodobně dřevěného) kostela v tehdejší vsi Újezd můžeme pravděpodobně zařadit zmínku Kanovníka vyšehradského z roku 1142. Kolem 1240 byla v románském slohu postavena dnešní loď. Před rokem 1300 se stal farním a byl přistavěn gotický presbytář. V letech 1641 - 1644 proběhla renesanční úprava interiéru a kolem roku 1700 byl barokně přestavěn, snad Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem (oratoř, schodiště, okna v severní stěně). Za josefinských reforem roku 1784 byl zrušen a prodán. Mezi lety 1935 – 1939 byl adaptován pro potřeby Církve československé, která jej dodnes užívá. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel po velkých povodních v roce 2002. Před kostelem je na soklu socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1715, která sem byla přenesena v roce 1938 a původně stála na Karlově náměstí. Autorem je buď Michal Josef Brokoff nebo jeho slavnější bratr Ferdinand Maxmilián.
Nowadays it is not easy to find monuments in Prague that still reflect the beauty of medieval architecture. People, styles, big money and fashion trends have been appearing and vanishing in this city for the millennium, so it witnessed demolishing, building and rebuilding all the time. That´s why the more valuable are the buildings that still bear the form of Romanesque or Gothic architectural skill of our predecessors. The Church of John the Baptist is really beautiful and impressive in it´s simplicity. Although it stands in the most lucrative part of Prague, it somehow managed to survive - perhaps paradoxically also because it served for long time after the deconsecration as a laundry, carpet cleaning, or as a warehouse. The rich burghers probably lost interest in it.
Among the first sources about the existence of the original (probably wooden) church in former village Újezd we can probably include the mention of the canon of Vyšehrad from 1142. Around 1240 today's nave was built in Romanesque style. Before 1300 it became a parish and a Gothic presbytery was added. In the years 1641 - 1644 the Renaissance interior reconstruction followed and around 1700 it was rebuilt in the Baroque style, perhaps by Kilián Ignác Dientzenhofer (oratory, staircase, windows in the northern wall). Under the Josephine reforms of 1784 the church was abolished and sold. Between 1935 and 1939 it was adapted to the needs of the Czechoslovak Church, which still uses it. It underwent extensive reconstruction after major floods in 2002. There is a statue of St. John of Nepomuk in front of the church from 1715, which originally stood on Charles Square and was transferred here in 1938. It´s sculptor is either Michal Josef Brokoff or his more famous brother Ferdinand Maxmilián.
Poblíž Kampy stojí tento malý, ale letitý kostelík založený roku 1142 jako románský, kulturní památka. Později goticky upraven. Za josefinských reforem prodán, využíván mimo jiné i jako prádelna a čistírna koberců , skladiště. Od roku 1939 jej užívá církev husitská. Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Krásný kostelíček.
Bohuzel zavreny,ale jeho poloha je v malebnem miste.
Příjemné místo, skvělá poloha. Bohužel se tu netopi a není tu WC.
Pěkný zajímavý kostelík. Zevnitř ještě hezčí.
Nádherný koncert, skvělá atmosféra.
Vůbec jsem tam nebyl 😂😂😂✌️
Skvělá akustika
Příjemné místo
Příjemné prostředí
Parádní kostel
Hezká socha
Utulny a hezky :)
Místo s nesmírnou historií: za oltářem jsou zbytky starověkého keltského obětního místa. Duch prostoru je pronikavě, hmatatelně posvátný. Bohoslužby v posledních desetiletích pořádá inspirovaný kněz, který je zároveň velmi nadaným zpěvákem, takže pokud chcete zažít velkolepou husitskou liturgii, tady je to vhodné místo. Existuje také řada akcí, které zahrnují umění v různých podobách i jiná náboženství, což souvisí s otevřeností církve. Rozhodně jeden z nejvíce přehlížených klenotů Prahy pro ty, kteří chtějí nahlédnout pod povrch mimo oblíbené atrakce.
S mojí bývalou manželkou z Ukrajiny jsme se tu vzali. Hlava církve (otec) byl velmi milý a skromný člověk, který si nás vzal v roce 2007 1. listopadu. Nekatolická svatba, pro nás. Otec zavřel kostel kvůli naší svatbě za pouhých 300 USD.
Nutno vidět! Díky za info!
Pěkný kostelík vedle Kampy.
Viděl jsem to mimochodem!
Posvátné místo
Původní památka je ve slohu románsko-gotickém a dokončen byl snad jedním z bratrů Dientzenhoferových, kteří jsou známí stavitelé od ranného až pozdního baroka.
Kontakt
Fotky
Kostel
Street view a 360
Videa
Vše