Recenzí Kaple sv. Kříže. (Kostel) v Plzeň (Plzeňský).
Popis
Informace o obchodě Kaple sv. Kříže, Kostel v Plzeň (Plzeňský)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Recenze Kaple sv. Kříže
Moc krásné místo, tiché a klidné. Nový kostel i pozůstatek po bývalém kostele jsou moc krásně udržované.
Cesta je na toto místo skvělé udržovaná, asfaltová.
Je odtud i krásný výhled do okolí a kousek od tohoto místa je odpočinkový kempinkový stůl se stříškou.
Doporučuji Vám si zde sednout, odpočinout v půli cesty a užít si toto klidné místo.
Stará Hůrka vznikla pro zaměstnance sklárny rodiny Hafenbraendlů, zřízené roku 1732 nad dnešní kaplí. V osadě byl roku 1789 postaven kostel sv. Vincence Ferrarského se hřbitovem, roku 1820 byla jako hrobka rodiny nových majitelů sklárny (rodina Abelů) postavena kaple sv. Kříže. Kromě obytných domů, kostela a kaple stál v osadě i panský dům (zámeček), hostinec, dva mlýny, později i pošta a hotel. Po roce 1945 byla osada vysídlena a vzhledem ke zřízení vojenského prostoru Dobrá Voda postupně zlikvidována. Tomuto osudu ušla pouze kaple, která se využívala jako pozorovatelna. Byla však zcela vydrancována včetně hrobky, přičemž došlo i ke zničení mumifikovaných ostatků z hrobky (rodina Abelů i otec Karla Klostermanna). Po roce 1990 se postupně začala obnovovat, roku 2003 byl osazen zvon smíření, na který lze zazvonit od vstupního portálu. Pietně byly opraveny i zbytky hřbitova a základy kostela sv. Vincence. Zde na vás dýchne atmosféra minulosti. Ideální místo k odpočinku při cestě k Jezeru Laka. Lavičky i s přístřeškem jsou samozřejmostí.
Kaple sv. Kříže je jedinou zachovalou stavbou bývalé osady Stará Hůrka, vzniklé roku 1732 u sklárny rodu Hafenbraendlů. Roku 1789 postaven kostel sv. Vincence se hřbitovem, na kterém roku 1820 vznikla i kaple, sloužící jako pohřební pro majitele sklárny.
Cestou k jezeru Laka v příležitostně otevřeném kostelíku najdete historii obce Hůrky
Kaple sv.Kříže u hřbitova zaniklé vsi Hůrka byla zároveň hrobkou sklářských rodin Abelů a Hafenbrändlů. Hřbitov a kaple byly postaveny u kostela, ze kterého do dnešních dnů zbyly jen základy. Z obce zbyly jen pozůstatky náhrobků nedaleko základů kostela a zbytky zdí. Je to místo, kde na vás dýchne zaniklá historie Šumavy.
Dobrá zastávka na svačinu při stoupání k jezeru Laka
Kouzelní místo s pochmurnou historií.
Nádherné místo. Dýchá na vás minulost.
Zajímavé místo
Bývalá obec Hůrka
Magické místo
Kontakt
Fotky
Národní park šumava
Street view a 360
Videa
Vše