Recenzí Památník Československých Bojovníků Bitvy U Sokolova. (Další) v Sokolov (Karlovarský).
Památník Československých Bojovníků Bitvy U Sokolova
356 01 Sokolov, Česko
Popis
Informace o obchodě Památník Československých Bojovníků Bitvy U Sokolova, Další v Sokolov (Karlovarský)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Otevírací doba Památník Československých Bojovníků Bitvy U Sokolova
Pondělí
Otevřeno 24 hodin
Úterý
Otevřeno 24 hodin
Středa
Otevřeno 24 hodin
Čtvrtek
Otevřeno 24 hodin
Pátek
Otevřeno 24 hodin
Sobota
Otevřeno 24 hodin
Recenze Památník Československých Bojovníků Bitvy U Sokolova
o.
Co má společného Památník bitvy u Sokolova na Ukrajině poblíž Charkova se Sokolovem na tehdy německém západě Čech? Nic! Přesto jej naleznete jej v centru města na kruhové křižovatce u Městského úřadu.
Památník bitvy u ukrajinského Sokolova je postavený v západočeském Sokolově u křižovatky před budovou městského úřadu.
Bronzový voják
Na kamenném podstavci je umístěna stojící bronzová socha vojáka v zimní ústroji se samopalem v ruce.
Jedná se o dílo sochaře Vendelína Zdrůbeckého z Armádního výtvarného studia, které bylo slavnostně odhaleno 11. listopadu 1951.
Německé Falkenau byl český Falknov
Pomník byl postaven na paměť prvního bojového vystoupení 1. československého samostatného praporu v bitvě u Sokolova 8. března 1943 v tehdejším Sovětském svazu. V podstavci je symbolicky uložena prsť z bojiště.
Ukrajinské Sokolovo se ve skutečnosti jmenuje Sokolove.
Název zdejšího města Falknov (Falkenau) byl změněn v roce 1948 na Sokolov. Slavnosti přejmenování města se osobně účastnil generál Ludvík Svoboda, pozdější československý prezident a dřívější velitel československých vojenských jednotek v rámci Rudé armády.
Název města Falkenau původně vycházel ze sokolnictví, tedy lovu pomocí dravých ptáků. Na to odkazuje historická kašna se sokolníkem na Starém náměstí. S ukrajinskou vesnicí Sokolovo tento název nesouvisí.
Sovětští komunisté likvidovali Čechoslováky
Nikdy jsem nic neměl proti památníkům za svobodu naší republiky. Vážím si všech, kteří za nás položili své životy na každé frontě.
Ve škole jsme se učili také o bitvě u Sokolova. Byla to za socialismu téměř mýtická událost moderních dějin. Já věřil, že se vše událo, jak bylo popsáno v učebnicích.
Později jsem pátral po smyslu celé operace. Byla to samozřejmě hrdinská oběť našich vojáků, ale možná ne tak zcela dobrovolná.
Generál Ludvík Svoboda svoje lidi vytahal z gulagů (sovětských pracovních táborů velmi podobných německým koncentračním táborům), trestných rot (kam se chodilo rovnou pro smrt), vězení a oblastí, kde vládl hladomor. Udělal z nich přes odpor sovětského velení československou bojovou jednotku v rámci komunistické Rudé armády.
Zpackaná strategie Rudé armády
Po nezbytném výcviku byla nasazena v oblasti vesnice Sokolovo. Její beznadějné postavení se příliš nelišilo právě od nasazení trestné roty. Proti dobře vyzbrojeným nacistům s podporou pancéřovaných jednotek stáli českoslovenští muži s lehkými zbraněmi.
J. B.
Památník stojí u křižovatky před budovou městského úřadu. Na kamenném podstavci je umístěna stojící bronzová socha vojáka v zimním ústroji se samopalem v ruce. Byl slavnostně odhalen 11. 11. 1951 a jedná se o dílo sochaře Vendelína Zdrůbeckého (1923 – 1986). Byl postaven na paměť prvního bojového vystoupení 1. československého samostatného praporu v bitvě u Sokolova dne 8. 3. 1943 v tehdejším SSSR. V podstavci je symbolicky uložena prsť z bojiště.
B. 1.
Sousoší tyčící se vedle kruhového objezdu na památku Československým vojákům z bitvy u Sokolova
L. S.