Recenzí Stará čistírna odpadních vod 1906 Praha - Bubeneč. (Další) v Praha (Praha).
Stará čistírna odpadních vod 1906 Praha - Bubeneč
Papírenská 199/6, 160 00 Praha 6-Bubeneč, Česko
Popis
Informace o obchodě Stará čistírna odpadních vod 1906 Praha - Bubeneč, Další v Praha (Praha)
Zde můžete vidět umístění, otevírací dobu, oblíbené časy, kontakt, fotografie a skutečné recenze uživatelů.
Bohužel nemáme mnoho recenzí od našich uživatelů o této firmě.
Toto místo má dobré recenze, to znamená, že se ke svým zákazníkům chovají dobře a vy se s jejich službami budete cítit skvěle, doporučujeme 100%!
Mapa
Otevírací doba Stará čistírna odpadních vod 1906 Praha - Bubeneč
Pondělí
Zavřeno
Úterý
Zavřeno
Středa
Zavřeno
Čtvrtek
Zavřeno
Pátek
Zavřeno
Sobota
9:50–15
Recenze Stará čistírna odpadních vod 1906 Praha - Bubeneč
P. Ž. (. s. Č.
Máte rádi podzemí, historickou architekturu, staré parní stroje či se rádi projdete podzemní stokou nebo se projedete podzemní usazovací nádrží na Převozníkově prámu? Tak určitě doporučuju navštívit Stará čistírna odpadních vod v Praze 6 - Bubenči!
Stará čistírna odpadních vod v Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901–1906 jako poslední článek systematické stokové sítě v Praze.
K čištění většiny odpadních vod města Prahy sloužila až do roku 1967, kdy byla nedaleko na Císařském ostrově uvedena do provozu Ústřední čistírna odpadních vod. Projekt kanalizace i návrh technických parametrů čistírny vypracoval stavební inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley. V roce 1991 byl areál prohlášen za kulturní památku, v roce 2010 za národní kulturní památku a od roku 2016 kotevním bodem Evropské cesty průmyslového dědictví (ERIH).
Proces mechanického čištění odpadní vody se v bývalé pražské čistírně odpadních vod dělil na tři hlavní části. Splašky nejprve protékaly tzv. mřížovím, tedy pevnými česlemi, kde docházelo k odstranění hrubých nečistot, které se následně ručně stíraly. Dalším stupněm bylo usazování štěrku a písku v lapáku písku. Písek se následně odčerpával pomocí pískové pumpy do pračky písku. Konečným stupněm čištění bylo usazování jemného kalu v 10 usazovacích nádržích a jeho odčerpávání kalovými čerpadly do kalojemů na Císařském ostrově, popř. přímo do kalové lodi. Kalová loď sloužila k dopravě kalů pro využití jako hnojiva.
K dalšímu strojnímu vybavení čistírny patří dva parní stroje a kotle. Jako hlavní zdroj energie sloužily do 20. let 20. století, kdy v čistírně došlo k elektrifikaci a dále už byly využívány jen pro protipovodňová čerpadla. Čistírna byla vybavena také zařízením pro zlepšení sedimentace dávkováním vápenného mléka, popř. síranu hlinitého a zařízením na případnou dezinfekci odpadních vod v případě epidemie. Dávkování chemikálií však nebylo patrně provozováno. Zvýšený přítok odpadních vod po vytvoření Velké Prahy vyvolal potřebu modernizace čistírny, která proběhla v roce 1927. Cílem bylo zvýšení kapacity čisticího procesu, kdy byla postavena nová česlovna, nový trojdílný lapač písku a další čtyři usazovací nádrže. V roce 1928 pak byla prodloužena trať polní dráhy pro dopravu materiálů na Císařský ostrov.
Další rekonstrukce proběhla v roce 1947, ale čistírna již v té době kapacitně nestačila a část vody odtékala nečištěná do Vltavy. Proto bylo v roce 1954 rozhodnuto o stavbě nové Ústřední čistírny odpadních vod Praha, která byla dokončena v letech 1966-1967.
Š. K.
Skvělá technická památka. Jak vlastní provoz s dodnes funkčním parními stroji, tak sedimentační nádrže. Je super, že byla zachována. Vřele doporučuji návštěvu. Na pokladně možná platba kartou a chce to teplé oblečení i v létě a pevnou obuv. Přece jen, terén je složitější. P. nebo sl. průvodkyně je super a odpoví i na otázky mimo výklad. Parádní zážitek včetně plavby prámem v podzemí
D. V.
Neskutečná stavba cely ten labyrint stok pod celou Prahou - aby vše fungovalo jak má. Líbila se mi prohlídka. A na jednom místě jsem měl pocit jako bych byl v povídce od (Jules Verne)
P. U.
Krásná technické památka. Velkým zážitkem musí být tematické dny, kdy jsou v provozu parní stroje... Je třeba přijít v časech prohlídek...
J. R.
Skvěle zachovaná technická památka. Přehledný a vcelku odborný výklad dvojbarevné bezvadné průvodkyně.
M. V.
Fantastická prohlídka s působivým výkladem paní která nám krásně přiblížila dobu ve které se dříve žilo.
b. b.
perfektní místo a velice přijemná paní průvodkyně...doporučuji navštívit Stoka bar, který je v areálu
P. K.
Návštěva 20.6. (tropické počasí), 10.00, 5 účastníků. Netradiční, zajímavá prohlídka podzemních prostor. Výklad možná trochu zjednodušený, ale v podstatě dostatečný. Více, v případě zájmu, možno zjistit na internetu. Pro mě osobně srdeční záležitost - místa mého mládí okolo.
T. R.
Skvělé zachovalá technologická památka, která nemá ve světě obdoby.
Objekt je přístupný jen v rámci placených prohlídek. Vstupenky 🎫 lze zakoupit před jejich začátkem na místě.
Prohlídka sama o sobě stojí za to pro lidi jenž mají rádi historii Prahy a technologie. Průvodkyně mluvila jasně a zřetelně.
Fotografovat 📷 lze bez omezení.
Prohlídky nejsou bezbariérové.
Platit lze kartou 💳. Toalety 🚾 jsou k dispozici.
PS: počítejte s tím, že během části prohlídky nebudete mít mobilní signál 😉.
Z. D.
Nádherný zážitek. Díky všem nadšencům a dobrovolníkům, můžeme i dnes obdivovat tuto nádhernou industriální jedinečnou stavbu. Dnes jakou pouze několikrát do roka jsme měli možnost vidět i některá technická zařízeni v chodu a projet se na prámu. Moc všem děkujeme a návštěvu doporučuji.