Poslední dobou se setkávám se zajímavým jevem a to konkrétně s polarizací společnosti ohledně názoru na hypotéky. Je zajímavé sledovat, jak ke mě dneska přišli zástupci obou stran a to nezávisle na sobě! Jeden v podobě diskutujícího na facebooku, kde se snažil obhájit hypotéku. Tento člověk měl ekonomické vzdělání (inženýr) a pochopitelně má na krku dvě hypotéky a chtěl by další, jen ta potvora banka mu nechce další peníze půjčit na tyto investice, protože nemá dostatečné příjmy. Pochopitelně, začal se velice brzy ohánět Kyiosakym, jak to mají tito lidé ve zvyku, sice jsem se mu snažil vysvětlit, že v USA je trochu jiná mentalita ohledně hypoték, například lidé nemovitosti na byznys nemají napsané na sebe, ale na ltd. společnosti a to z důvodu žalob, je to ovšem i ochrana před případnými následky neschopnosti splácet hypo! V ČR vám pochopitelně takto nikdo nepůjčí, protože nedostanete hypo na nové s.r.o.! Nedokázal jsem mu to vysvětlit a on si dál myslí, že hypotéka je skvělá půjčka, no je to jeho osobní věc..!

Pak jsem jel si pro auto, které jsem měl u svého automechanika a tam jsem se dal do řeči s jeho otcem. Jak jsme se tak spolu bavili, tak najednou došla řeč i na hypotéky a najednou jsem slyšel, jak mi jasně říká, že hromada lidí bude z těch hypoték v budoucnosti silně nešťastná…, bylo zajímavé sledovat, že ho to trápí, protože jeho dcera má se svým manželem hypotéku přes 6. miliónů na byt a dům v Praze! Je to šílená suma, pokud si někdo uvědomí, jak se na takovéto částce projeví jakékoliv zvýšení úrokových sazeb! Vemte si 6. miliónů na 1,8% to je roční sazba 108. tisíc! Ovšem na 5% kam se sazby bank mohou v klidu vyšvihnout, už to je suma 300. tisíc, což je celkový rozdíl 192. tisíc! Jaký je to rozdíl na měsíční splátce úroků? No na 1,8% je měsíční splátka úroků 8. tisíc korun, jen za úrok…, na 5% to je 25. tisíc korun, čili je to navýšení o 17. tisíc korun  a to už je pořádný rozdíl!

Ten muž se ujišťoval, že v případě problémů bude jeho dcera schopna byt prodat a tím hypotéky doplatit (samozřejmě včetně úspor, což není pro většinu ostatních lidí zrovna dostupná varianta), já jsem mu ovšem řekl, že v případě, že úrokové sazby strhnou lidi k tomu, aby začali nemovitosti prodávat, už bude pozdě, protože nabídka bude obrovsky převyšovat poptávku a to znamená velmi prudký pokles cen nemovitostí.

Je zajímavé tyto děje sledovat a pozorovat, že někteří lidi jsou ještě stále slepý, zatímco jíní už oči otevřeli, ale jsou to ti, kteří povětšinou pamatují ekonomické katastrofy (měna 1953) a tak chápou, že nic neroste do nebes..! Ovšem nové generace, které je pomalu nahrazují, na to rády zapomínají!

Ovšem je zajímavé sledovat, že tyto události mají stále dokola stejný scénář! Nejprve vše funguje, pak se lidé začnou zadlužovat, pak dojde k ekonomické události, lidé jsou na mizině a pak se vše zase začíná budovat…!

Docela jsem zvědavý na budoucí vývoj, protože když se tak koukám kolem sebe, absolutní většina lidí má nějakou hypotéku a ty sumy jsou povětšinou nad 1. milionem…!