Musím se přiznat, že jsem zapřísáhlým nepřítelem hypoték, protože deformují trh s nemovitostmi a se stavebním materiálem. Lidé staví hned a jelikož mají hypotéku, tak mohou stavět domy, na které by správně měli dlouze šetřit, navíc jsou ochotni za materiál zaplatit ceny, které jsou neúměrné. Je to celkově složitější na vysvětlení, ale celkově hypotéky zvedají ceny pozemků, materiálu i práce. Ovšem nyní již nastává konec tohoto „zázraku“, kdy lidé, kteří měli spořit si mohou dovolit „své vlastní bydlení“. O čem to vlastně mluvím? O úrokových sazbách.

Problém je, že banky mohli v poslední době půjčovat hypotéky za velmi nízké sazby, což bylo způsobeno nízkými sazbami, které stanovovala ČNB (Česká Národní Banka) , ty se pohybovaly těsně nad nulou, byly jen o trochu vyšší než inflace a odvíjely se od ní a banky si k nim přidávaly svůj zisk, celkově se tak člověk mohl dostat v ideálním případě na úrok 1,8%, ale spíše nad něco přes 2%, to znamenalo, že například na hypotéce za 1. milion korun, člověk zaplatil na úrocích 20. tisíc korun (přesně dvě procenta), ovšem na stavbu nového domu potřebujete dnes už 3. miliony (včetně pozemku, jehož cena se liší podle lokality), to znamená celkově na úroku 2% 60. tisíc/rok(5. tisíc zaplatíte měsíčně na úrocích), ovšem teď nastupuje další krok a to je zvýšení inflace. Cílem naší centrální banky je inflace 2%, od ní se odvíjí míra úrokových sazeb a od těch se odvíjí úročení hypoték, celkově se dá počítat s úrokovou sazbou 4%, což znamená, že až doběhne fixace, tak nové úroky okamžitě vyletí na novou úroveň a již nebude možno refinancovat za staré úroky, na dluhu 3. milionů se jedná o 120. tisíc a navýšení o 100%, ovšem pokud by úroky vyrostly ještě více, bylo by to dokonce „zajímavější“ a začala by být otázka, zda to ti lidé budou vůbec schopni platit, nebo zda je to nezbankrotuje. Někteří lidé si možná myslí, že inflace zvedne i jejich příjmy, ovšem zde lze namítnout, že pokud lidem budou růst příjmy, budou se zvyšovat ceny zboží, protože vidíme všude kolem, že ceny kopírují vývoj mezd mnohem efektivněji, napsal bych až elastičtěji, než bych si sám přál.

Co nás tedy čeká v dalších letech? Očekávám propad cen nemovitostí, protože zvyšující úrokové sazby a také regulace ČNB povedou k tomu, že nebude takový zájem o nemovitosti. Pokud chcete nemovitost prodat, pak bych neváhal a už bych prodával, i když už je téměř pozdě, pokud máte nějakou hotovost, pak bych si počkal na propad, který přijde v dalších letech, pokud uvažujete o hypotéce, nechal bych si zajít chuť a spořil bych si na starší dům, ale bez  hypotéky! Neberte si NIC u čeho máte pohyblivý úrok, jinak spláčete nad výdělkem!  Pokud máte v současné době hypotéku, obávám se, že se dostanete do problémů, kdy pokud nezvládnete splácet, banka vám dům zabaví a pak bude po vás vymáhat jak nájem, tak rozdíl mezi hypotékou a novou nižší cenou nemovitosti. je zde možnost, že budete nevolníky banky do konce života!