Každý kdo četl knihy Roberta Kiyosaki by vám na otázku, zda existuje dobrý dluh odpověděl, že ano, mají to být dluhy, které vám peníze do kapsy dávají, místo toho, aby vám je z ní braly.

Jak je to myšleno? Například půjčky na rozvoj podnikání a třeba nákup investičních nemovitostí je vnímán, jako pozitivní krok, který může pomoci v rozvoji jak firmy, tak soukromých investic. Pokud podpoříte své podnikání půjčkou, vaše firma vyroste rychleji a bude tak větší a bude více vydělávat, půjčku rychleji splatíte a budete mít „velký“ byznys, to přeci zní logicky, ale je to lež! Proč? Protože se může stát, že situace na trhu se změní! Například dojde k propadu trhu, nebo k nějaké inovaci a vám pak zbudou dluhy, které rozhodnou o tom, že vaše firma zanikne. Ono nemyslete si, že to nemůže nastat, stačí se podívat třeba na mobilní telefony Nokia, jeden rok byly světovou špičkou a pak  zaspaly nástup smartfonů a byl konec. Takovýchto inovací je před námi mnoho díky vývoji například 3D tisku, robotizace atd. Dluhy se mohou z „dobrých“ dluhů najednou stát koulí na noze, která vás stáhne k zemi!

A pak tu máme investování do nemovitostí, to je veliký průser! Představte si, že budete investovat do nákupu nemovitostí, vezmete si hypotéku na 20-30. let a vezmete si nájemníky. Tento nápad jsem poprvé četl od pana Kyiosakiho v jeho knihách a hned jsem se nad tím zamyslel. první, na co jsem se zeptal sám sebe je, zda je taková investice pro mě bezpečná a odpověděl jsem si, že nikoliv, protože může dojít ke stejné situaci, jako byla na trzích v USA v letech 2007-8, kdy nemovitosti propadly o 30% a pomohla jím až intervence FEDu (Americká centrální banka), která nalila do ekonomiky obrovské finanční prostředky v rámci kvantitativního uvolňování, bez toho by se nemovitosti propadly mnohem hlouběji.

Celkové zhodnocení? Neinvestujte ani neroste pomocí dluhu, protože ne vždy musí svítit slunce a ne vždy se vám musí dařit, ovšem pokud budete mít dluhy, pak to na vás dopadne mnohem hůře!