Dneska jsem opět na youtube měl možnost sledovat dokument o krachu na americké burze. Video:

Tento dokument vznikl díky událostem v roce 2008. Takže otázka je, proč se s ním zabývám v době „klidu a míru“, jako je tato?  Je to protože  klid, který vidíme, je pouze na povrchu, ale pod povrchem se začínají objevovat jevy, které naznačují budoucí veliké problémy. Mě ovšem děsí jiná věc a to je míra hypoték, která dle mého osobního názoru, už ohrožuje samotnou bezpečnost našeho státu! Je to časovaná bomba, která má nejen potenciál ohrozit ekonomiku našeho státu, ale i zotročit miliony lidí této země, včetně všech generací, které budou následovat po té naší!

O co tedy jde, kde je problém? Jde o hypotéky, konkrétně ovšem o úrokové sazby na hypotékách, které nejsou nijak regulované! Co to znamená? Dneska jsou tyto úrokové sazby na úrovni kolem 2,5%, což je relativně nízký úrok. Problém je, že byly na také na úrovni pod 2% a nyní pomalu stoupají, díky tomu, jak ČNB pomalu zvyšuje úrokové sazby. Otázky zní, kde se toto zvyšování zastaví? Pokud se zastaví tam, kde by si přál pan Rusnok, pak by to bylo na úrovni 3%, kde 2% by tvořila optimální míra inflace a 1% by tvořil optimální zisk investora, pan Rusnok video:

Ovšem banky půjčují za tržní úrok, který bývá o 1,5- 2% vyšší než jsou sazby ČNB, což znamená, že v optimálním případě budou úroky hypoték na úrovni 4,5-5%, což samo o sobě nadělá v peněženkách lidí docela slušnou paseku. problém je, že tyto úroky jsou pouze optimální! Centrální banka se může velice snadno dostat do situace, kdy nebude mít jinou možnost, než zvedat úrokové sazby nad tuto hranici a to povede k obrovským problémům, které začnou od „Kiyosakových dětí“, tak pro sebe nazývám lidi, kteří se učili investovat „a la Kiyosaky“ (Robert Kiyosaky je americký autor knih, kde se hypotéky využívají k tomu, aby se kupovali domy, byty a jiné nemovitosti na investici, formou splácení hypo nájmem s malým ziskem, nevýhody této metody se pokusím sepsat v dalším článku…). Instruktážní videa těchto „dětí“:

Celkově se na seznam těchto videí můžete podívat zde, kde vám snad každý člověk „moudře radí“, jak je to fajn…! Pokud ovšem posloucháte pořádně, tak si všimnete, s jakým hypo úrokem tito lidé počítají ve svém rizikovém plánu? Je to 5%(+-), nad tento úrok se začínají spíše blížit ztrátě! Otázka zní, co by tito lidé dělali, kdyby jsme se s úroky dostali na takovou míru, jaká byla třeba v Rusku 2016, kde vzrostli sazby po skončení fixace nad 14%, což se v klidu může stát (co se dělo v Rusku například zde)! Uvidíme, co nám ukáže budoucnost!