Lidi, neberte si za žádnou cenu hypotéku! V žádném případě, pokud můžete, tak si raději ušetřete na starou nemovitost, nebo raději podnájem.

Protože nás čekají „zajímavé časy“ a to ovšem ve smyslu té čínské kletby, nikoliv ve smyslu pozitivním! Já vím, píši o tom na tomto blogu už nějaký čas a relativně se stále nic nestalo, jen se o trochu zvedly úrokové sazby, což hodně lidí jen přešlo pokrčením ramen, ovšem pokud sledujete, jak reaguje trh na současné snahy ČNB (což je naše centrální banka), tak bych se nedivil, kdyby budoucí úrokové sazby ČNB šli nad plánované 3%, což by ovšem prodražovalo významně hypotéky, které jsou o 1,5-2% nad ČNB! Takže pokud bude muset jít centrální banka nad svůj plán (investoři jí donutí), pak to bude mít značný dopad na všechny majitelé hypoték, kteří budou postupně procházet fixačním obdobím a to bude mít vliv na neschopnost lidí splácet své závazky! To si ostatně začínají uvědomovat i jiní lidé, například Prof. Ing. Oldřich Rejnuš, CSc, který mluví celkově o ekonomické situaci ve své přednášce, která je přístupná na youtube:

Nastavil jsem to, aby jste to nemuseli v přednášce hledat, ovšem doporučuji se podívat na celkovou přednášku! Tento člověk ví velmi dobře o čem mluví, kromě jedné věci a to je, že budou insolvence! Problém je, že pokud by nastala neschopnost splácet díky zvýšení úrokových sazeb, spadly by ceny nemovitosti následkem dobrovolných, posléze nucených prodejů nemovitostí. To by ovšem znamenalo, že dejme tomu domek, který byl „hypotékován“ za 3. miliony kč, by náhle byl vaší milující bankou prodán třeba za 500. tisíc a po vás by mohl být vymáhán zbytek! Teď si třeba myslíte, že insolvence by to vyřešila, ovšem jak by to mohla vyřešit, když u insolvence musíte prokázat, že jste za 5. let schopen splatit alespoň 1/3 vašeho celkového závazku! Pokud ovšem při tom přijdete i o práci, což bude velmi pravděpodobné, tak jste tam, kde slunko nesvítí…!

OK, asi si říkáte, jak to tedy mám udělat? Doporučuji, pokud to jen trochu jde, buď bydlet u rodičů a spořit, nebo nájem a spořit. Potom koupit starou nemovitost a postupně si jí dát dohromady! Pokud si dáte dohromady jeden pokoj v nemovitosti se již dá bydlet a nemusíte jinde platit nájmy, což by vám mělo ulehčit. Pokud máte dítě, bude to sice komplikovanější, ale zvládli to tak naši předci po celé generace, dá se to tak zvládnout i dnes! Nebo si vezměte pořádnou hypotéku, ale pak nechoďte plakat, jak jste na tom zle, protože v budoucnu nebudou mít „hypotékáři“ na růžích ustláno! To není mé zbožné přání, sám si přeji, aby tento systém vydržel co nejdéle, ovšem pokud si chcete dnes (srpen 2018) vzít hypotéku, je šance, že by mnou popsaná situace nastala, rovná prakticky jistotě, protože není možné, aby systém vydržel déle než 10-15. let a to jsem spíše optimista (pesimisté doufají v letos…)! Lidi, v minulosti byl hlavní sílou, která poháněla ekonomiku, dluh, to se ovšem v blízké budoucnosti začne relativně rychle měnit! Začnou narůstat problémy obyčejných lidí, kteří buď se dostanou do osobních bankrotů, nebo začnou více splácet své vlastní úvěry (budou se snažit snižovat svou dluhovou zátěž), což povede k snižování nákupů!

To se ovšem začíná promítat do systému, který začínám objevovat kolem sebe a to: vy nic nevlastníte, my se o všechno staráme a vy nám za to platíte měsíčně „operativní leasing“, viděl jsem to u aut, ale i u mobilů, kde to nabízí například jistá korejská značka (i když sám je vlastním, nebudu jim dělat reklamu, že..)! Asi se ptáte, kam tím mířím! Naučte se toto heslo: „vlastním pouze to, co je moje, za co nikomu neplatím a co není zatíženo dluhem“! Operativní leasing je dobrá věc, ALE PRO PODNIKÁNÍ, NIKOLIV DO OSOBNÍHO ŽIVOTA! Proč? Podnikatel si jej odečítá z daní rovnou, u nákupu například auta by jej musel složitě mnoho let odepisovat z daní, navíc pokud auto potřebuje nárazově a nechce se mu o něj moc starat.., proč ne! Pokud se mu navíc položí v rámci krize podnikání, tak mu odpadají starosti atd.! Běžný občan ovšem tyto výhody nemá a navíc se třeba na to auto může spoléhat, je to de facto koule na noze, která jej může v budoucí ekonomice silně omezovat! Navíc si uvědomte, že pokud si něco koupíte, je to vaše a už za to nikdy nebudete muset platit, dokud se to nerozbije. Pokud si něco jen půjčujete, budete platit každý měsíc a nikdy to nebude vaše!

Pamatujte, vaši budoucnost ovlivňují právě vaše dnešní volby! Brzy se nás zima zeptá, co jsme dělali v létě (a teď to jsou ekonomické pojmy)…!