09.04.2020 Hradec Králové.

Již dlouhou dobu sleduji a kritizuji svět nemovitostí. Když přišla koronavirová krize, začal jsem sledovat něco pro mne neuvěřitelného. Na facebooku sleduji bazarové skupiny z mého okolí. Před touto krizí tam byly věci rozloženy rovnoměrně. Spíše se tam nabízelo oblečení pro děti, které si maminky nabízeli mezi sebou, to se ovšem v krizi najednou začalo silně měnit, protože pokaždé, když otevřu facebook, tak na mne vyskočí nemovitosti. Někdy je to dokonce tak silné, že 3 až 4 příspěvky z prvních deseti jsou nabídky nemovitostí. Ceny jsou ovšem v nesmyslné výši. Chápu lidi, kteří již začínají chápat, že Titanic se potápí a že barák za 15 miliónů kč bude v blízké budoucnosti lehce řečeno neprodejný, pokud nedojde k zajímavým slevám.

Pokud se člověk podívá na youtube, tak tam slyší, že ceny nemovitostí budou možná stagnovat, možná dojde k poklesu, ale maximálně o 20%. Obávám se, že tito lidé hromadně podceňují současnou situaci! Všichni si totiž myslí, že tato krize nebude mít své následky. Ale to je značná chyba. Neberou totiž dostatečně v potaz to, co se kolem nás děje. Co mám konkrétně na mysli?

Třeba Home office, zaměstnavatelé si totiž, díky pandemii, uvědomí, že mohou ušetřit peníze právě pomocí home officu, takže až nastanou časy po pandemii a budou hledat možnosti, jak uspořit, tak mi přijde poměrně logické, že kanceláře, vyjma oblastí, které bude nutno zachovat pro komunikaci s veřejností! Ovšem i tak lze očekávat, že vytíženost kanceláří bude nižší. To sníží tlak na obsazenost komerčních prostor, které si firmy pronajímají, to shodí ceny nájmů a vytvoří možnost prodeje (proč nešetřit fixní náklady, že).

Je jen otázkou času, kdy ty vhodnější začnou kupovat spekulanti za možností přestavby na byty. To ovšem není jediný problém, který trh nemovitostí čeká…!

Problém, který mnozí lidé zatím očividně nechápou, je ten, že ceny nemovitostí jsou napojeny na výnos z nemovitostí. Hromada lidí, kteří mluví o tom, že ceny budou stagnovat, mluví o ,, spekulantech z ciziny“, kteří se mají stoprocentní zájem o nemovitosti u nás. Ovšem nekladou si otázku, proč ten zájem mají?

Je to proto, že zde se dá dosáhnout velmi slušného výnosu v porovnání s cizinou, to ovšem s poklesem našeho hospodářství a hlavně platů většiny zaměstnanců bude otázkou minulosti, možná za nějaký čas se situace zlepší, ovšem je otázkou, zda to tak bude. Dojde totiž k poklesu mezd a to vytvoří tlak na pokles cenu nájmů!

Navíc na mnohé nájemce dopadne krize, kdy lidé nebudou mít peníze na nájmy a vládní omezení zakazují vystěhovávání lidí v době koronakrize. Pro lidi, kteří mají nemovitosti svoje, to je bez hypotéky, to nemusí nic znamenat, pokud je ovšem někdo ,,Kiyosakista“ (osoba, která nájmem splácí hypotéku nemovitosti, kterou pronajímá, více si probereme jindy), pak toto nařízení spolu se zamrznutím veliké části trhu, muže být pro něj poměrně likvidační! Navíc na hypotéky, které jsou na ,,investice“ (rozuměj spekulace) se nevztahuje možnost odložení splátky!

Otázka zní, jaký bude celkový výpadek v přijímech, zda budou mít banky dostatek trpělivosti s ,,hypotékařemi“.

Nechci, aby jste se mnou souhlasili, jediné, co si přeji, je, aby jste nad tím přemýšleli. Hezký den.