Když poslouchám názory na nějaké téma, kladu si otázku, proč to říká a co tím sleduje? Takže proč to asi říká a co tím sleduje tato dáma? Kde pracuje? V bance. Z čeho má banka největší zisk? Z hypoték. Ok, jaký je tedy zájem banky? Zájmem banky je umožnit co nejvíce hypoték, za co pokud možno nejvyšší cenu? Proč za nejvyšší? Protože je konečné množství lidí, kteří jsou ochotni vzít si hypotéku.Cílem bank je napůjčovat lidem co nejvíce peněz, protože žijí z úroků a tam se jede na objemy. Jak naplňuje tato dáma tento cíl? Protože pokud by lidé posečkali, pak by došlo k propadu cen nemovitostí, protože pokud nikdo nenakupuje, pak poptávka převáží nad nabídkou a cena jde dolů. Proto je lidem říkáno, nakupujte, ceny nepůjdou dolů.
Proč naopak ceny v Praze dolů půjdou? Dle mého osobního názoru (mohu se plést). Byla Praha zasažená kovidkrizí nejvíce, protože v Praze je hromada lidí závislá na turismu, který nyní má značné problémy, jak nám ukazují současné reklamní akce alá ,, navštivte Prahu“. Mnoho lidí je na různých sociálních programech, pokud má takový člověk vlastní bydlení na hypotéku, třeba za 6. mio. Pak bude mít rázem problém. Dneska je fetish vlastního bydlení za každou cenu, to si myslím, že se poměrně brzy změní, ale nebudou na tom bití ,,nájemníci“, ale majitelé bytů, protože se vyvine nová kultura bydlení v nájmech. Já sám si myslím, že svobodní lidé budou sdílet nájmy a tím si budou snižovat ceny za nájem. Majitel bytu dostane trhem na výběr, buď dovolí sdílení nájmu a dostane více peněz, nebo nedovolí sdílení, pak ovšem dostane méně peněz. Nájemník pak bude do tohoto tlačen, protože si nebude moci dovolit samostatný nájem, protože na něj nebude mít peníze. Pokud tento model chcete vidět v praxi, tak se podívejte třeba na americký seriály, například ,,přátelé“, kde je to jasně ukázáno.

Toto ovšem bude mít své následky právě v poklesu poptávky po bydlení, protože mnoho lidí na něj prostě nebude mít peníze. Problém nebude spočívat v cenách nemovitostí, ale v tom, že lidé nebudou mít tak jistou práci, jako je tomu dnes, kdy prakticky každý člověk, který práci hledá, tak jí taky nalezne. To, obávám se bude mít vliv na pokles mezd a to bude mít logický vliv na snižování jak cen nemovitosti, ale i na ceny nájmů, které budou mít vliv na spekulanty, kteří kupovali nemovitosti za účelem pronájmu, kdy nájem kryje hypotéku.

Do ekonomiky prostě dorazí deflace, která mnoho lidí prostě a jednoduše silně zařízne.

Proč to ovšem podporují banky? Protože morální hazard. Bankéři jsou placeni za to, co se odehrává dneska a pokud se banka v budoucnu dostane do potíží, tak mají hned několik způsobů, jak to řešit, některé z nich jsou docela zajímavé, ale o tom až jindy.

Po pravdě? Děsí mne to. Děsí mne, že lidé těmto jedincům slepě naslouchají, ale pak budou brečet, že je nikdo nevaroval, že jim nikdo neřekl, že by to takto mohlo být. Děsí mne to, právě jsem do takovéhoto světa přivedl syna, jediné co mohu udělat, je naučit ho, jak přemýšlet samostatně a neposlouchat autority, ale nevím, jak se mi to bude dařit, ale uvidíme.