Stále znovu a znovu narážím na pro mne nepochopitelnou věc a to je na ztrátu cen všeho kolem nemovitostí. Tím nemyslím jen samotnou cenu nemovitostí, která je pochopitelně mimo realitu sama o sobě, ale i o ceny stavebního materiálu a všeho, co s tím souhlasí. Je tu totiž jeden problém, který si mnozí neuvědomují. Tyto ceny jsou absolutně odpoutané od reality. protože jsou ryzí spekulací.

Jak jinak by si šlo vysvětlit to, že ve městě, kde se platí čistá mzda kolem 20. tisíc čistého, může dům stát přes 5. miliónů! Mluvím konkrétně o Hradci Králové…, je pravda, že je to krajské město, kde je možnost ,,většího vyžití“, ale pokud si lidi na dům musí vydělávat 21 let (ovšem jen za podmínky, že by platili jen nemovitost, navíc bez úroku…), pak je něco ve společnosti výjimečně špatně, chápu, že lidé žijí v páru a že si mohou dovolit platit více, než je příjem jednotlivce, pak se ovšem nelze divit tomu, že lidé se zrovna nehrnou do plození potomstva!

Proč o tom vlastně píši? Poslední dobou na facebooku nacházím spoustu inzerátů ze svého okolí, které mi přijdou lehce mimo mísu…!

Mluvím konkrétně o této nemovitosti. Neříkám, že ta budova nemá potenciál, ale je to pouze potenciál, což u domu za 5 290 000,-kč je poněkud chabé! Pochopte, tu nemovitost někdo koupí, to je pochopitelné. Ale ten někdo do toho domu bude muset investovat další peníze a to nemalou sumu! Jde o to, že všichni spekulují na to, že nemovitosti půjdou neustále nahoru, na to se ovšem nelze spoléhat!

Děsí mne to, protože takto vysoké ceny nemovitosti nejsou pro rodiny s dětmi zrovna ta nejlepší zpráva, protože od nich se odvíjí i ostatní ceny na trhu, včetně cen nájmů (což je pochopitelné, protože nemovitosti mnoho lidí kupuje s cílem je nadále pronajímat a mít z této činnosti i výnos).

To ovšem tlačí na koupěschopnost obyvatelstva, ale to dosud bylo kompenzováno tlakem na zvyšování mezd (tento tlak ovšem zaostával za cenou nájmů). Současná situace na trhu s nemovitostmi ovšem naráží na veliký problém, to je snížení tlaku na růst mezd, nebo dokonce tlak na pokles mezd. To ovšem může být problém pro majitelé nemovitostí, kteří mají nabráno několik nemovitostí a spekulují na jejich růst, protože lidé sice bydlet musí, ale daleko více musí jíst a jídlo jim nikdo na dluh nedá….

Bude zajímavé sledovat budoucnost i to, jak se současná situace bude promítat, do celé ekonomiky. Obávám se, že dojde ke snížení kupní síly běžných občanů, kteří jsou právě motorem celého systému.

Přeji hodně štěstí a doufám, že přijdou lepší časy…