Hypotéka je jeden veliký průser! Dneska jsem se dozvěděl informaci, která zcela zásadním způsobem mění nahlížení na hypotéky. A myslím, že tuto informaci by měl mít každý, kdo o hypotéce byť i jen na chvilku uvažuje. Mne samotného tato informace docela šokovala, dokonce natolik, že jsem rád, že v současnosti bydlím v podnájmu! O co se vlastně jedná? Dneska jsem poslouchal video na youtube letošního cashflow sumitu:

Copak je tam tak klíčového? V čase 1:06:10, tam Nela Kubasová odpovídá na nějakou otázku poměrně zásadní informací: pokud trh s nemovitostmi půjde dolů, jestli to po vás banka může chtít? Odpověď, že může, protože to tak mají nastaveno ve smlouvách, to je pro mne zcela nová informace, kterou jsem se snažil hned někde ověřit, takže jsem začal hledat. Hledal jsem nějaké vzory hypotéčních smluv, abych si to mohl ověřit. Neuspěl jsem, ale nalezl jsem článek https://www.kurzy.cz/zpravy/549738-co-se-stane-s-hypotekou-pri-poklesu-cen-nemovitosti/ , kde se o tom jasně hovoří : ,,

Banky si jistí případné poklesy cen nemovitostí smluvně

Smlouvy o hypotečních úvěrech obsahují doložku, že v případě výrazného poklesu cen nemovitosti může banka po dlužníku vyžadovat, aby o toto snížení ponížil hypotéku (tj. učiní mimořádnou splátku hypotéky odpovídající míře poklesu cen nemovitostí). Dle úvěrové smlouvy, žadatelé jsou povinni banku informovat o všech okolnostech mající vliv na cenu nemovitosti, tj. nejedná se jen o situaci, kdy banka upozorní žadatele, že ceny nemovitostí všeobecně klesají.

O čem se tam tedy píše? Uvedeme si to na příkladech.

Příklad první: Dneska je krásný den, koupil jste si baráček za 6. miliónů v Praze, kde pracujete na ministerstvu a máte tedy jistotu práce a stabilní mzdy, všechno je tedy v absolutním pořádku a v pohodě. Pak ovšem přišla koronakrize, která vedla k hromadnému propouštění lidí v turistickém průmyslu, včetně hotelů. Dejme tomu, že statisíce lidí jsou najednou bez přijmu a na dlažbě. Vás se to nijak nedotklo. Najednou je v Praze nedostatek práce a třeba i klesá poptávka po nemovitostech, ale hlavně hromada lidí si začala uvědomovat, že byt v Praze najednou zase až tak nutně nepotřebují a že by jím mohla postačit ta chata, co zdědili po babičce na venkově. Najednou cena nemovitostí půjde dolů, banky znejistí, protože v tom mají veliké peníze a tak najednou přijdou za vámi, že váš dům ztratil jednu třetinu své ceny, tak ať to dorovnáte. Jedna třetina je 2. miliony a to je pro vás likvidační. O čem tento příklad je? Že se můžete dostat do problémů bez vašeho vlastního přičinění, bez jakékoliv vaší vinny, ale to není vše, naopak.

Příklad druhý: Koupíte si domeček na okraji vesnice na hypotéku. Okolo vás jsou jen samá luka a dům má cenu 3. miliony. Najednou se vedle vás nastěhují například ,,asociální spoluobčané“,což je něco, co sníží hodnotu vaší nemovitosti a vy jste povinni toto oznámit sami bance! Banka zhodnotí situaci a požádá vás o dorovnání rozdílu. Dejme tomu deset procent. To ovšem znamená 300. tisíc, které třeba nemusíte mít k dispozici!

O co mi jde? Jde mi o to, že než splatíte svůj úvěr, tak jste vydáni bance na milost a nemilost, navíc bez toho, aby jste o tom třeba i jen věděli. Skoro nikde jsem to tom neslyšel a to se o tuto tématiku docela i zajímám. Smutné je, že vy sami můžete dělat všechno absolutně správně, ale i tak můžete o svou nemovitost přijít a to je docela děsivé!